Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vánoční vzpomínání.

24. 12. 2018

Je tady adventní čas. Čas rozjímání, vzpomínání a lidství. Už je to dávno co jsem se těšíval na vánoce jako děti dnes. Byly to však jiné vánoce, krásnější plné štěstí a radostného očekávání. Někdo řekne, že starého dědka chytila nostalgie za nohu. Asi také, ale i fakt, že vánoce nám všem ukradla komerce a peníze mě vedou k těmto vzpomínkám. To už není advent ani vánoce co byly. Mámy většinou byly s námi doma, ale chlapi na živobytí vydělali. Všude bylo plno slepic, králíků a někde koza, kráva nebo vepřík. Každé ráno jsem chodil o adventu s mámou na ranní, které se říkalo roráty. V kostele byla zima, ale krásně. Plno chvojí a stromků z lesa. I my jsme chodili procházkou do lesa na chvojí, domů na výzdobu i na hřbitov. V té době u nás byly dvě hájenky, kde bydleli hajní. Jeden směrem na Jihlavu a druhý směrem na Brno. Byli to hajní skuteční, v zeleném a s flintou, kteří ukázali rodičům které stromky je možné pořezat na vánoce. Vždy se přinesl nebo přivezl na vozejku co největší prostě až do stropu. Ořechy, perníčky a domácí čokoládové figurky se balili do různobarevných staniolů a to vše včetně ovoce hlavně jablíček se věšelo na stromek, kde se na Štědrý večer rozsvítily skutečné vánoční svíčky. Ovoce bylo hlavně české za pár haléřů a bylo ho dost. Mandarinky byly na příděl podle počtu dětí, stejně jako máslo nebo kakao či jiné cizokrajné tovary pokud přišly na trh. Štědrý den byl opravdu slavnostní. Museli jsme se postit a když si dal táta práci uviděli jsme i zlaté prasátko. Na večeři bývala rybí polévka a řízky z kaprů, které jste pořídili za pár korun, kuba z hub a hodně sušeného ovoce, jako křížaly, sušené švestky apod. Čerstvých jablek a hrušek bylo dost.

 

Banány pamatuji až později. Nescházeli nám a stáli víc než jablka, která byla i za kačku. Ano na banány se stávala fronta, ale nikomu nescházeli ke štěstí. Dnes stojíte frontu na poště, na úřadech nebo v bankách a nic nenaděláte. Po večeři se šlo podívat pod stromeček co Ježíšek nadělil. Pamatuji jak jsem dostal vláček, který jezdil po kolejích dokola a měl lokomotivu a čtyři vagonky byla to velká nádhera. Až jsme se potěšili s dárky a vypovídali se z dojmů, šli jsme všichni na půlnoční nebo jitřní. Ty mše se střídaly a každý rok byla jiná. Pan farář měl na starosti více farností a když u nás byla půlnoční v sousední obci byla jitřní a příští rok naopak. Na Boží hod se scházeli všichni dědečkové, babičky, tetičky a strýčkové, bratranci a sestřenice prostě příbuzní a to se také každý rok střídalo. Máma měla vždy napečeno a po celé vánoce se věnovala nám. Dokonce s námi jezdila i na saních. Byla to právě máma, která držela rodinu pohromadě. Ale to jsou až na výjimky všechny mámy i dnes. Proto dodatečně děkuji všem maminkám. Dnešní vánoce nejsou dny klidu, ale honění za přeludy a nesmyslnými šmejdy za které už páni obchodníci nevědí kolik chtít. Ale vánoce nejsou o penězích, frontách v obchodech a o nejdražších dárcích. Jsou vzpomínkou narození Krista a o chvílích, kdy je třeba posedět pospolu a zavzpomínat na ty co už mezi námi nejsou. Prostě být mezi těmi co máme rádi. Neměli bychom zapomínat, že nás potřebují stále a nejen o vánocích. Léta na která jsem vzpomínal byla léta na konci čtyřicátých a začátek padesátých let. Ano nebylo všechno v pořádku, ale nebylo všechno jen špatné. A tak to je a bude v životě vždycky. Nejsou to jen vánoce co se nám pokouší ukrást lidé hloupí a nebezpeční. Jde o celou naši existenci a budoucnost. Doufám, že i v tomto světě bude nakonec zlo poraženo stejně jako v pohádkách.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Vzpomínka je krásná.

(Katka, 28. 12. 2018 13:13)

Musíš mít kolem lidi, kteří vědí o co jde. Jinak je to házení hrachu na zeď. Blbec zůstane blbcem.

Re: Vzpomínka je krásná.

(Klokan, 4. 1. 2019 14:22)

Socani jso největší šmejdi ze všech straníků. Jediná jejich naděje je zase ve spojení s bolševiky. Jinak postupně zaniknou jako opice.

Děkuji.

(Marie z Pokratic, 29. 12. 2018 13:34)

Paní Heleno vše nejlepší a hodně zdraví.

Re: Děkuji.

(Hanka, 1. 1. 2019 16:39)

I já děkuji za to, že ještě nějaká místní organizace ČSSD v Litoměřicích vůbec existuje. Jste velmi pracovitá a nepotřebujete nás obírat jako ta banda kolem . Až skončí Grunt a jemu podobní bude líp.

Re: Re: Děkuji.

(Bubu, 3. 1. 2019 16:09)

Já věřím, že právě takoví lidé jako je Helena jednou dosáhnou toho, že se ČSSD vrátí mezi velikány. Cokoliv jiného by byla prohra nás všech.

Re: Děkuji.

(Krakonoš, 2. 1. 2019 5:40)

Přeji mnoho zdraví v novém roce a paní Heleně ať udrží MO ČSSD v Litoměřicích. Zase se dostaneme nahoru. Držím palce.

Vánoce.

(Pavouk, 28. 12. 2018 15:51)

Vážení přátelé, dovolte mi Vám všem poblahopřát do nového roku hodně štěstí a přátelství. To Vám všem přeje předseda litoměřické organizace Helena.

Už se zase těšíme.

(Klokan, 28. 12. 2018 13:10)

Na ty příští i když máte pravdu čas se nedá zastavit ani když sebou přináší zlo. Vánoce převzala komerce a lidi na to přistoupili. S tím nic nenadělá nikdo, ale každé svinstvo stihne trest i ty co nemají nikdy dost a ukradli nám vánoce.

Honzo palec nahoru.

(Alka, 24. 12. 2018 10:56)

Někdo nám ty vánoce skutečně ukradl, ale můžeme si za to sami. Všechno si necháme líbit a hrajeme s nimi špinavou hru.