Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hup dolů z koně.

6. 12. 2009

Záměrně používám slova bývalého předsedy ČSSD Stanislava Grosse. Byla to doba, kdy jsme nevěděli jestli máme sedět na tom koni nebo na něm nesedět. Byla to také doba, nejhorších výsledků ČSSD. Před čtyřmi roky se nám mapa ČR v krajských volbách zamodrala jak inkoust a jediný Jihomoravský kraj měl své lidovce. Stačily čtyři roky vlády ODS v krajích a dva roky Topolánkovi vlády v Praze a po volbách 18.října.2008 máme mapu ČR celou oranžovou. Musím popravdě říci, že to bylo drtivé vítězství ČSSD. Když jsme seděli a očekávali výsledky voleb, tak byla vidět ta obrovská euforie a radost z volebního vítězství. Radost z vítězství může zůstat, ale euforie by nás měla pomalu, ale jistě opouštět. Před námi jsou volby do Evropského parlamentu, které jsou příští rok a za rok na to volby nejdůležitější do Poslanecké sněmovny PČR.

 

Čtu si v našem programu a vidím před sebou ty sliby, které jsme voličům dali. Nastane doba plnění těchto slibů. Představa, že by jsme voliče obelhali by znamenala naše harakiri, které by vyústilo v nebezpečné účtování právě ve volbách do Poslanecké sněmovny. Rok a půl je dlouhá doba na to, abychom dovedli voliče a občany znechutit a přesvědčit je o tom, že hlasy pro naši stranu byly naprosto zbytečné. Nastává tedy doba vytváření koalic, doba kdy dojde samozřejmě i ke střetům v jednotlivých krajích mezi zastupiteli za naší stranu, neboť se jich dostalo do zastupitelstev větší množství než se očekávalo. Samozřejmě každý kraj je jiný a každá koalice může vyvolat různé reakce. Dopady koalic však mohou mít také vliv na příští volby. Proto jednání o koalicích musí být na takové úrovni, aby koaliční smlouva zajistila možnost plnění programu naší strany v co největší míře. Jsou kraje, kde koalice s některými partnery je naprosto vyloučená. ČSSD nemůže v Ústeckém kraji uzavřít koaliční spolupráci se Severočechy.cz. Toto uskupení útočilo v době volební kampaně proti naší straně tak nehorázným způsobem, že každá spolupráce s nimi by byla výsměchem našim členům. V politice neexistuje dobro a zlo, ale bohužel jen menší a větší zlo. Musíme si dobře uvědomit, že partnerem pro vyjednání koalic může být ODS i KSČM a v jiných krajích třeba jiné strany a uskupení, která se do Krajského zastupitelstva dostala. Budu-li vnímat jen Ústecký kraj jde hlavně o to zajistit jistou kontinuitu a schopnost vládnutí. Je třeba mít se na pozoru před snahou některých lidí, kterým jsme dali bohužel důvěru při vstupu na kandidátku a oni se chovají naprosto iracionálně až nebezpečně. Toto vede až k osobní averzi a může vyvolat spor mezi zastupiteli. Zastávám názor, že je třeba dát těm zastupitelům, kteří by chtěli jít ve šlápějích Melčáka a Pohanky a podrážet, najevo, že toto nebude tolerováno. Podobný vývoj bude i v jiných krajích. Pro nás musí být důležité ne s kým, ale jak budeme moci plnit náš program. Koalice se neuzavírají s těmi co nás celou volební kampaň jenom špinili.

 

Je třeba také upozornit na některá vystoupení našich vrcholných politiků, kde v prvních reakcích hrála svou roli euforie a emoce. Staré známé přísloví říká, že do poražených se zásadně nekope a proti poraženým se nevede slovní atak. Apeluji na všechny zastupitele, aby si byli vědomi toho, že oranžová mapa republiky nám může začít modrat a to v době před volbami do Poslanecké sněmovny. Pro nás je prioritou zdravotnictví, školství, doprava a sociální oblast. Vím, že vždy nejde splnit všechno, ale jsou zásady, za které se prostě zajít nedá. Mohlo by se stát, že v červnu roku 2010 pokud se nestane něco mimořádného by jsme si svým chováním mohli ublížit stejně jako ODS ublížili různí Julínkové, Cikrtové a arogantní vláda. Neraďme ODS co má dělat, ale poraďme se hlavně mezi sebou co máme dělat my, abychom o toto vítězství nepřišli. Nedejme šanci těm, kteří by nás mohli před parlamentními volbami poškodit tím, že necháme si dělat některé zastupitele a poslance co chtějí.  My jsme sice zvítězili, ale o to nejdůležitější vítězství musíme bojovat dále. Udělejme všechno proto, aby pro nás senátní volby dopadly co nejlépe a dokažme, že se dovedeme také domluvit. Na věcech dobrých i špatných, bez emocí, zla a nenávisti. Jedině tehdy budeme mít opět šanci. Takže seskočme z koní a postavme se pevně na zem a podívejme se realitě rovně do očí. Bez vítězství ve volbách do Poslanecké sněmovny by to bylo vítězství Pyrhovo.