Jdi na obsah Jdi na menu
 


Proč se schází sjezd ČSSD nadvakrát?

6. 12. 2009

Jednání sjezdu, které proběhne na Valentýna v Praze se dá nazvat: „Žertovné setkání.“. Proč žertovné setkání? Je to proto, že si jen tak sami ze sebe děláme někdy pořádnou legraci. Naše otočky o 180° v rozhodování o tom co budeme dělat se stávají stejně známé, jako Niagarské vodopády. Moc se mi to nelíbí a musím říci, že mi to připadá nejen komické, ale také hloupé.

 

Na minulém sjezdu jsme se pochlapili a přijali rozhodnutí, že by se aspoň předseda ČSSD, když už ostatní neprošlo, měl volit přímo členy strany. Toto usnesení se rodilo velmi bolestně, něco jako skutečný porod. V letošním roce už měl být volen předseda ČSSD všemi členy a ne delegáty sjezdu. Na tomto žertovném Valentýnském sjezdu si splní přání hlavně delegáti, minulého sjezdu, kteří již tehdy ukázali, jak hodně se bojí představy, že by i ostatní funkcionáři ČSSD kraje a okresu, byli voleni členy organizací. U těchto lidí to vyvolává děs a hrůzu. Jen škoda slov na adresu naší strany, že toto rozhodnutí je správným posunem a správnou cestou, která zazněla nejen z úst mnoha lidí, ale i od některých novinářů, politologů a odborníků. Vůbec nebudu lhát, když tvrdím, že i u mnoha členů vyvolalo toto rozhodnutí příznivou reakci. Samozřejmě nikdo netušil, jak dovedeme čachrovat s důvěrou mnoha členů ČSSD.

 

Stačilo vyhrát jedny volby po dlouhých a hubených letech a už nám narostla pořádná křídla a čechráme si zase peří diktátem mocných. Zradili jsme kus svého programu, hodili ho za hlavu a v sobotu si dáme Valentýnský dárek, že jednu z mála dobrých věcí, které kdy ČSSD přijala opět zrušíme. Já za sebe mohu říci, že se mi tato hra nelíbí. Nevím proč pan Paroubek na toto přistoupil, ale jedno vím jistě, proč se nikdy takto v naší straně volit nemůže. Můžeme sice o přímých volbách našich funkcionářů členy strany mluvit, dokonce si to můžeme zkusit odhlasovat, ale nemůžeme nikdy čekat, že by proti této velice demokratické volbě nevystoupili hlavně ti co se bojí o svá koryta.

 

Důvodů proč mají funkcionáři ČSSD od shora až dolů strach z takových voleb je několik. Ale ten hlavní důvod je, že se mnozí z nich bojí, že by se zjistilo kolik skutečných členů máme v naší straně. Řeči o tom, že volit přímo je složité, jsou stupidní a hloupé. Zajet si na okres, zvolit předsedu s průkazkou člena v ruce a podepsat se, by neměl být problém ani pro necvičenou opici. Pro takovou přímou volbu, není třeba vymýšlet, žádné arény nebo fotbalové stadiony. Že tato přímá volba půjde k ledu, bylo jasné už do chvíle, kdy se prosadila. Různí vládci z různých krajů i okresů mají veliký strach z toho, aby se hlavně nepřišlo na to, že většině z nich je bližší koryto než lidé a že pro většinu z nich je lepší nadnesený počet členů, než skutečný stav členské základny v dané lokalitě. Potom na konferencích v klidu a pohodě smetou ty slušné.

 

Co dodat na závěr? Přeji všem delegátům, aby vzorně splnili pokyny a zvolili manifestačně a pokud možno jednomyslně svého velkého vůdce. Je jen škoda, že mezi sociálními demokraty není ani jeden odvážný, který by z volby předsedy udělal skutečné volby. To neznamená, že útočím na pana Paroubka, znamená to však, že útočím na ubohost všech delegátů bez rozdílu, kteří něco rozhodnou a pak od toho zbaběle ustoupí. Mohou za to všichni, kdo takovéto hry vůbec připustí. Každá hloupost se jednoho dne vymstí. Stáváme se stranou, kde se názory mění jako trička nebo trenky. Stáváme se stranou, která si dělá legraci sama ze svých členů. Přemýšlejte nad tím, co si o nás myslí lidé, kteří členy nejsou. Může se stát, že za rok a pár měsíců nám naše veletoče mohou ubrat hlasy i u parlamentních voleb. Samozřejmě se omlouvám všem, kterých se to netýká.