Jdi na obsah Jdi na menu
 


Všichni Zemanovi muži.

6. 12. 2009

Miloš Zeman opět zahýbal naším smrdutým politickým rybníkem, tak jak to umí jenom on. Přidejme k tomu, že s tímto rybníkem zahýbali také ti, kteří údajně zakládají sdružení přátel Miloše Zemana.

Mnoho novinářů, i politiků a hlavně ti u koryt, mají utkvělou představu, že Zeman by měl zůstat sedět kdesi na Vysočině a objímat stromy. Politiku by měl údajně nechat těm povolanějším. Tedy nevím, kteří jsou ti povolanější, ale jedno vím jistě, je to představa hloupá a používají ji hlavně ti, kteří v politice nesahají Zemanovi ani po kotníky. Mnoho těchto lidí, kteří by nejraději, aby Zeman pokud možno nesměl mluvit do politiky vůbec to ví stejně jako já, že je to logicky neuskutečnitelné. Proč jde o takovou až nenávistnou kampaň vůči Zemanovi na to je vcelku jednoduchá odpověď. Mnozí, kteří se také za politiky vydávají má prostě z tohoto muže strach. Ne strach v tom slova smyslu , že by Zeman např. někoho proměnil v kámen, ale strach z toho, že by Zeman mnohonásobně některé dnešní politické ignoranty zastínil. V podstatě se dá říci, že tito lidé trpí komplexem méněcennosti.

Z hlediska lidí nejde o problém, protože velká většina lidí se naučila dělat si svůj názor na mnohé události u nás. Je to vidět třeba na odporu vůči radaru, stále sílícímu odporu proti poplatkům ve zdravotnictví a jaksi zvyšujícímu se odporu proti podivným hrám této vlády. Zeman je ještě dnes pro mnoho lidí nositelem jim blízkého názoru a mnoho z nich nevidí důvod, proč by Zeman nemohl i nadále do politiky zasahovat, nebo se dokonce do politiky vrátit. Ani tak velký problém to nevyvolává mezi vládnoucími politiky z ODS, kteří v podstatě se Zemanem komunikují více než jeho bývalí přátelé. O to více je Zeman nepříjemný  jiným stranám, hlavně ČSSD.

Proč je ČSSD tak hysterická a překvapivě i velmi arogantní na možnost, že by tady něco takového jako je sdružení přátel Zemana mohlo vůbec vzniknout?

Je to hlavně proto, že Zeman má stále v ČSSD hodně příznivců, kteří mu otevřeně nebo skrytě fandí. To podle toho jak je kdo odvážný. Každá jeho reakce, kterou kdy řekl a dostala se prostřednictvím médií na veřejnost, vyvolala v ČSSD, hlavně u lidí, kteří tuto stranu jen využívají pro svoje výhody a plnění svých kapes hloupou až hysterickou reakci.

V čem je tady problém? Problém je v tom, že Zeman není žádný brouk Pytlík, který je na někom závislý. Má svoje názory, které nemusí být všechny správné, ale nemění je podle toho, jak nám agentury servírují, někdy i zaplacené průzkumy veřejného mínění. Má své zásady se kterými nemusím se všemi souhlasit, ale vím, že platí zítra i za rok. A hlavně nesnáší ty, co za koryto jsou schopni všeho. Říká jim to nahlas a říká to často. Právě tato upřímnost mnoha politikům a to nejen v ČSSD chybí.  Ale také vadí.

Tedy shrnuto, komu je Zeman nebezpečný? Hlavně ČSSD a lidem kteří dnes stojí ve vedení, nebo zastávají vysoké posty, o které nechtějí přijít i když svými činny, spíše ČSSD škodí. Proto zazněla velmi hysterická reakce přímo z programové konference ČSSD. Mám obavu, že se budeme ve straně opět dělit na lidi, kteří budou u vrchnosti v milosti a jiní v nemilosti. To podle toho, kdo podpoří Zemana a kdo ne.  Chci věřit, že se nezačne vylučovat, jako se to děje v Bílině, kde si vylučuje poslanec ČSSD za okres Teplice lidi naprosto za nic aniž by ho kdokoli v této úchylné a hnusné činnosti zastavil. Vylučování se stalo našim sportem. Já prostě s ním nesouhlasím ani u Snítilého. Začít však vylučovat za podporu Zemana, by bylo pro ČSSD před volbami katastrofální. Bude si muset vedení ČSSD zvyknout na to, že ten kdo bude chtít vstoupit do nějakého spolku kolem Zemana, může tam klidně vstoupit, neboť to neznamená, že je nepřítel strany. Mělo by to být něco co k demokracii patří a vůči lidem, kteří se budou chtít angažovat, by nemělo být používáno ani vydírání a už vůbec ne vyhrožování, od těch co se Zemana bojí.

Hloupé řeči o tom, že Zeman by se neměl vracet zastírají jen skrytou obavu z toho, že by mohl uspět. Politika je zvláštní tím, že pro mnohé není jen jakýmsi výtahem k mamonu a ke  zlodějnám, ale přitáhne člověka celého a nechce ho jaksi pustit. Dá se říci, že pro některé lidi je politika prostě osudem. Odcházení a přicházení v politice jsou věci spíše v rovině osobních rozhodnutí, ale Zeman má přece jen něco navíc a to lidi, kteří ho stále podporují. Jsou to jak členové strany, tak i nestraníci. Zeptejme se, komu z politiků, hlavně těch dnešních se něco takového přihodí? Ještě tak Klausovi. A to je asi všechno. I tato skutečnost vyvolává hysterické reakce proti Zemanovi. Přesto si myslím, že svým výstupem z ČSSD si Zeman svojí pozici zkomplikoval. Avšak na návrat do politiky má plné právo. Teď už bude záležet jen na něm a lidech, zda se opět připojí a on je bude umět oslovit. V tom mohou hodně pomoci všichni Zemanovi muži, kteří toto sdružení zakládají. Pokud je zakládají i ženy je to jenom dobře. Je toho dost, co by se dalo napravit. Arogantní vláda, se siláckými gesty, nezáživná opozice, která těží pouze z chyb vlády i když sama v mnoha problémech plave a mění názory ze dne na den, marast v politice vůbec, který se projevuje v jednáních a vystupováních politiků a v neposlední řadě mafiánská justice, která je největším nebezpečím pro nás všechny. Zeman to nemůže změnit, ale jeho vstup do politiky může mít vliv na to, aby se o těchto problémech přestalo jen planě žvanit a začali se řešit.