Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nová vize sociální demokracie na konferenci společnosti W. Branta a B. Kreiského. Moderoval Jiří Paroubek.

30. 1. 2018

21. ledna proběhla v Praze v hotelu Ambasador konference Nová vize sociální demokracie, které jsem se účastnil na pozvání pořadatelů. Mohu říci, že bylo hovořeno o příčinách, novém programu i modernizaci. Bohužel to neslyšeli v Lidovém domě a tváří se jakoby nic, ale účast mnoha představitelů i členů ÚVV dává naději, že tato konference nezapadne a kluci co to podělali se zase nedomluví. Proto jsem se rozhodl všechny tři části publikovat na mých stránkách. Začnu příčinami.

 

 

Jaké jsou příčiny politické sebevraždy ČSSD?

 

Po několik let, nejméně od roku 2012, bylo zřejmé, že volební výsledky ČSSD jsou na sestupné trajektorii. Vždy se ovšem našlo na volebním výsladku alespoň něco, co na těch špatných číslech z voleb zase nebylo tak úplně špatné. A přinejhorším se blouznilo na bázi virtuální reality a přání, které zastíraly skutečnost. Vedení strany, ani elita a matadoři strany na nižších stupních organizace nic neřešili a v klidu čekali na ještě horší výsledky v dalších volbách. V posledním roce pád volebních preferencí ještě akceleroval.

Po roce 2013 volební výsledky směřovaly k závěrečné tragédii, která nakonec nastala a nemusí ještě zdaleka být tragédií konečnou. ČSSD v minulém roce získala jen 7,27% hlasů, což čekal jen málokdo.

Samozřejmě, že seriál neúspěchů měl mnoho příčin a mnoho otců, ale tím hlavním faktorem byla totální neschopnost předsedy ČSSD Sobotky a celé jeho skupony formulovat program, který by zaujal veřejnost, a přesvědčil o své neschopnosti řídit a vést stát.

Ta neschopnost řídit stát a být partnerem a současně politickým soupeřem dvou momentálně vůdčích postav české politiky, tedy A. Babiše a M. Zemana, se prokazovala v posledních čtyřech letech velice často., prakticky denně. Ale bylo několik momentů, které nad jiné vynikaly. A tyto momenty rozhodly o pádu ČSSD až do současné politické bezvýznamnosti.

 

V březnu 2016 se objevila informace, že předseda hnutí ANO, vícepremiér a ministr financí A. Babiš může mít vážné problémy s dotací z evropských fondů pro tzv. Čapí hnízdo. Tato dotace již podle tehdy zveřejněných podkladů a dílčích informací sdělených v médiích neproběhla lege artis. A Babiš na věc reagoval arogantně, místo toho, aby uťal nejasnosti a zaplatil celou padesáti milionovou částku zpět do státního rozpočtu, začal s hrou na nevinného. Tehdy měl B. Sobotka možnost Babiše z vlády bez dalšího vyhodit. Vyvolal by sice vládní krizi, ale tu by, na rozdíl, od té, kterou vyvolal v květnu 2017, velmi pravděpodobně ustál. Byl by se ale dostal do jedné fronty s dalšími stranami, včetně občanských stran. Ty by alespoň po časově omezenou dobu byly schopny vládu podpořit a pokud by se s nimi v určitém okamžiku rozešel, mohl vždycky vyvolat mimořádné volby. Velmi pravděpodobně by dopadl s výsledkem diametrálně odlišným od 7,27% dosaženým v roce 2017. Sobotka však váhal, neprojevil schopnosti vůdce. A v sociální demokracii nebyla žádná relevantní síla, která by ho k tomu dotlačila.

 

Druhým faktorem byl povolební vývoj po krajských a senátních volbách v roce 2016. Vedení sociální demokracie nebylo schopno přijít po volební prohře s akčním programem, s potřebnou obměnou minostrů za ČSSD, případně jiných členů vlády atd. Prostě vedení nebylo hybatelem politických událostí v zemi, samo sebe zbavilo strategické iniciativy. Na veřejnost takovéto váhání mohlo působit jedině jako totální bezradnost a neschopnost změnit vládní postup ČSSD. Na veřejnost tento přístup ČSSD musel působit jako snaha problémy vysedět a neřešit je. ČSSD prostě v krátké době podruhé prokázala, že ztratila jakoukoli politickou dynamiku.

Třetím faktorem, který velmi podstatným způsobem narušil dynamiku podpory ČSSD ve společnosti, byla nezvládnutá vládní krize v květnu 2017. Na jejím počátku B. Sobotka projevil rozhodnost, v jejím průběhu váhání a na jejím konci přišlo fatální zhroucení jeho pozice.

Odchod Babiše z vlády byl vysloveně Pyrrhovým vítěystvím ČSSD. A. Babiš zachoval pozice svého hnutí ve vládě a sám se mohl věnovat rozdávání koblih, odpočinku a přípravě volební kampaně pro sněmovní volby v říjnu 2017. Jak je zřejmé, vedení ČSSD se do vyvolání vládní krize v květnu 2017 s tak slabým vůdcem, jako byl B. Sobotka nemělo vůbec pouštět.

Čtvrtou velkou chybou bylo rozdělení funkcí ve vedení ČSSD po skončení květnové vládní krize. Faktický vznik mocenského triumvirátu ve vedení ČSSD rozostřilo vnímání veřejnosti, kdo vlastně tuto stranu vede. Podařilo se sice pár týdnů zastavit propad voličských preferencí, ale žádoucí změna, obrat ve vývoji preferencí směrem vzhůru se nekonala. Relativně nejsprávnějším řešením celé situace by bylo, kdyby se L. Zaorálek jako lídr stal také na několik měsíců předsedou vlády. Funkce předsedy ČSSD by byla vnímáná pouze jako administrativní, byť by v ní byl jiný funkcionář nežli faktický šéf ČSSD, kterým by byl možný premiér a volební lídr strany Zaorálek. ČSSD se téměř až do závěru volební kampaně držela kolem deseti procent volební podpory. To bylo zřejmé z relevantních průzkumů veřejného mínění. Nebyla zřejmě schopna se dostat nějak výrazněji výše, pokud jde o svou volební podporu, ale nemusela propadnout až do politického suterénu.

M faktorem, který hraje a hrál v rozhodování voličů velkou roli, byli církevní restituce. S církevními restitucemi a jejich revizí přišla ČSSD jako s jedním ze svých hlavních volebních cílů před volbami v roce 2013. Krátce po volbách však v pracovní skupině vlády vytvořené s církvemi obě dvě největší vládní strany zavedly celý problém revize církevních restitucí do ztracena. A pokud se v průběhu volebního období do tohoto problému někdo opřel, např. před krajskými volbami v roce 2016 jihočeský hejtman Zimola, který navrhl zdanění části církevních restitucí, byl umravněn dokonce jeho stranickým kolegou, premiérem a předsedou ČSSD Sobotkou. Sobotka tehdy neváhal argumentovat, že Zimolův návrh je snahou o nasbírání volebních bodů před krajskými volbami v říjnu 2016.... Prostě Sobotkova neuvěřitelná chyba, která sice vedla k uklidnění koaličních lidovců, kteří by však z vlády, jak se tehdy vyjádřil jejich předseda Bělobrádek, pokud by byl schválen příslušný revidující zákon, umožňující zdanění církevních restitucí, z tohoto důvodu v žádném případě neodcházeli.

Jako dlouhodobý faktor (šestá chyba), který působil na volební preference a to nejen v Moravskoslezském kraji, jenž byl dlouhodobě, z hlediska volebního výsledku klíčovým pro ČSSD, byla kauza OKD. Z kauzy vyplývalo zřejmé sepětí premiéra Sobotky a jeho okolí s někdejším uhlobaronem Bakalou, který privatizoval OKD de facto-s ohledem na ohromné peníze, které v OKD se svým společníkem vydělal (odhady se pohybují mezi 100-120 miliardami)- za hubičku.

A samozřejmě téměř v každém volebním kraji měla ČSSD nějakou kauzu, která ovšem svým politickým dopadem nesnese srovnání s kauzou OKD. Nicméně na volební výsledek v příslušném kraji vliv mít může.

 

Tím v čase posledním momentem, podle mne sedmou velkou chybou, která způsobila přímo tragický propad podpory veřejnosti v posledních dnech volební kampaně byla kauza lithium. Zájmová skupina Pokorného s rozhodujícím vlivem na Sobotku si prosadila, aby ministr průmyslu Havlíček podepsal s australskou firmou memorandum o těžbě lithia. A hnutí ANO se v parlamentu podařilo zorganizovat několik dní před volbami frontální útok na ČSSD, kdy se hnutí ANO stylizovalo do pozice ochránce národních zájmů a ČSSD byla naopak stylizována do pozice toho, kdo národní zájmy rozprodává.

Zejména těchto sedm tragických chyb ČSSD vedlo k mohutnému propadu voličské přizně a k děsivému volebnímu debaklu v říjnu 2017.

Pokud se ČSSD chce z tohoto výsledku ještě vůbec zotavit, musí se mj. Snažit revidovat, pokud to vůbec ještě půjde, přístup k řešení těchto otázek. Přímo se nabízí otázka církevních restitucí, ale jsou nesporně také záležitosti jiné, včetně problému lithia, kauza OKD a tak dále.

Špatná řešení, která vedení ČSSD zvolila ve výše uvedených otázkách v průběhu posledních dvou let, jsou však nevratná a je možné je překonat jen tehdy, pokudv novém vedení nebude nikdo z těch, kdo byli v tom vedení předchozím. A pokud nové vedení zcela změní politiku ČSSD.....

 

Přednášel Jiří Paroubek

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Jak dál?

(Jirka, 9. 2. 2018 16:33)

To se již nedá nic dělat. Mléko se rozlilo. Musíme se opět vzchopit a jít dál. Kucián.

Re: Jak dál?

(Marfuša, 10. 2. 2018 9:22)

Kam dál se stejnými lidmi?

Tak se mi zdá, že by bylo lepší stranu rozpustit.

(Kohout, 8. 2. 2018 15:59)

Tak se mi zdá, že by bylo lepší stranu rozpustit. Copak to nevidíte, že vedení se chytá stébla a má možnost se chytnout jen jednoho vousu od Krakonoše.

Dejte tam ten program prosím.

(Dalila, 6. 2. 2018 7:50)

Prý nemá chybu a chtělo by napsat kdo tam ještě místo Onderky byl.

Re: Dejte tam ten program prosím.

(Socánek, 7. 2. 2018 8:43)

Také bych ho chtěl vidět.

Re: Dejte tam ten program prosím.

(Luboš, 8. 2. 2018 5:34)

Nebo odkaz na něj. Děkuji.

Foldyna nic neřekl.

(Josef z Děčína., 5. 2. 2018 8:05)

Zase to tají boxer a to mluví o zbabělosti jiných.

Re: Foldyna nic neřekl.

(Jana, 5. 2. 2018 14:08)

Třeba to Foldyna vůbec neví, ale já vím, že předsedou bude Chovanec.

Re: Re: Foldyna nic neřekl.

(Luboš, 6. 2. 2018 7:16)

Máš někoho jiného na kraji? Je to samý šmejd a mafián.

Přijedu.

(bubák, 4. 2. 2018 17:32)

Na setkání s Paroubkem přijedu. Pokud někde bude.

To je pravda.

(Golda, 4. 2. 2018 8:21)

Příteli navěšte tam další. Paroubek má pravdu. ČSSD je v řiti. Chovanec z ní dělá Zemanovu hračku.

Onderko nedělej ostudu.

(Moravák, 3. 2. 2018 6:52)

Lezeš Paroubkovi do říti a pak ho pomlouváš i když na něho nemáš.

Nevím. nevím....

(Mrovenec, 2. 2. 2018 20:52)

Jestli se to Paroubkovi povede, ale je to lepší nápad než Zeman.

Proč to nedostaneme také.

(Kuba z Ústí, 2. 2. 2018 8:49)

Poslat by to měli všem a socani by měli vyvolat minimálně diskusi a příjetí Paroubka na sjezdu vy pitomci jde o všechno a to smetí vám nepomůže. Podle preferencí jste na 5% někde dokonce jako v Praze pod pěti. Fůzujte s Babišem nebo začněte od začátku jinak nepřežijete.

Re: Proč to nedostaneme také.

(Lenka, 2. 2. 2018 8:54)

Paroubek by se měl vrátit a Onderka by měl přestat lhát. Také si svoje polínko přiložil A dnes tleská pokaždé jinému. Byl jsi na Paroubkovi a plácal si ho po rameni a jinde ho pomlouváš, ale vidělo tě moc lidí a to chlap nedělá.

Frajer

(Milan, 31. 1. 2018 16:45)

Jsem z Ústí. Včera jsme se přeli s Andrtem, kdo jako předseda. Říkal jsem mu, že ho navrhnu, když sestřelí Havelku. Prý to není problém, ale bojí se, že ho členi nepodpoří. Tak co. Navrhněte našeho nejlepšího demokrata přítele Andrta. Ať žije Míra Andrt.

Re: Frajer

(Socánek, 1. 2. 2018 8:13)

Havelka, Klika a Růžek je prodložená ruka oranžové mafie. Foldyna jejich tichý společník. Kde zase jsou členové. Nadávají okolo a nic nedělají.

Onderka

(Pavel, 31. 1. 2018 16:31)

Přátelé, je to stále špatné.Ti co jsou v parlamentu a v senátu se tam budou držet jako klíšťata. Je to samý lump. Teď budou jezdit, slibovat a tvrdit, jak je Sobotka špatný, ale sami nic neudělají. Když jsem byl na Paroubkovi, tak tam seděl také Onderka a pomálu zulíbal Paroubka jak mu fandil. Však na Krajské konferenci v Ústí ho zase před všemi pomlouval, jak už nic nedokáže.Prý Paroubek jen slibuje a nic už neudělá. Tak jak to tedy je.Také Foldyna jen kecá. Co dělal doposud? Byl v té skupině, a nic neudělal.Teď to svádí na vedení, že vedení nestálo za nic, že předseda je slaboch a podobně. Proč pomlouvá ty, se kterými dosud seděl? Prostě proto, že je stejný. Jen kecá jako všichni a svádí to na vedení.

Re: Onderka

(Bunda, 1. 2. 2018 8:10)

Onderka byl a zůstal stejným šmejdem jako dřív. Nechápu jak mnůže takový člověk kandidovat na předsedu strany. Proč to nezkusit s tím Krejčíkem?

Už dost.

(Pabloubek, 31. 1. 2018 16:37)

Socani, jste stádo ovcí. Proč něco neuděláte a necháte si se sebou vláčet? To přece nejde. Jen platíte příspěvky a vedení vás zneužívá. Zneužívá vás zejména proto, že bez vás by to nešlo. No a vy jako ovce máte sklopené hlavy a zvedáte ruce pro ty, co jen kecají. Koukněte na Havelku. Co dělá. Ví to někdo a řekne nám to? Koukněte na Andrta. Co dělá. Ví to někdo a řekne nám to? Prosím, vás, skoncuje s těmi nemakačenky, nebo se ČSSD rozpadne zcela.